26 stycznia 2014

Dzień z Teleexpressem

Powrót do SPIS TREŚCI
Autor wpisu: Krystian Kocanowski; Publikacja: 26.01.2014, 16:04; Ostatnia aktualizacja: brak aktualizacji

Źródło: http://tvp.info/informacje/ludzie/dzien-z-teleexpressem/13681024

Dzień z Teleexpressem
Szybka wizyta w ekspresowym programie informacyjnym
Autor: Joanna Sudoł
17.01.2014, 15:05


Paweł Straszewski fot. TVP
Punktualny jak żaden inny. Tworzony z pasją i poczuciem humoru. Prowadzony przez popularnych i godnych zaufania gospodarzy. „Teleexpress” ma już ponad ćwierć wieku i nadal cieszy się ogromną popularnością i zaufaniem wśród widzów. Ekipa portalu tvp.info odwiedziła najstarszy program informacyjny w Polsce.

„Teleexpress” to piętnastominutowa podróż przez najważniejsze i aktualne informacje z kraju i zagranicy. Początkowo zakładano, że będzie to program dla „śpieszącego się widza”. Dziś, codziennie z „Teleexpressem” „spieszy się” niemal 5 mln Polaków.

Każdy kto oglądał program wie, że jego formuła polega na łączeniu informacji, rozrywki oraz szybkiego tempa prezentacji newsów. W ciągu 15 minut emitowanych jest około 30 informacji z Polski i zagranicy.

W programie nie brakuje też wydarzeń kulturalnych i sportowych. Stałym elementem jest cykl „Tele Hit”, który obecnie przygotowuje Marek Sierocki. Niekonwencjonalna forma programu szybko zyskała miliony zwolenników nie tylko w Polsce. Twórcami „Teleexpressu” byli Józef Węgrzyn i Andrzej Turski.

Praca redakcji rozpoczyna się o 9.45 od kolegium. Odbywa się ono w sercu redakcji czyli „newsroomie”. Spotkanie prowadzi wydawca, odpowiedzialny za dobór tematów w serwisie. Na kolegium reporterzy przedstawiają propozycje tematów, które chcieliby zrealizować. Kryteria są niezmienne: tematy muszą dotyczyć ważnych, aktualnych spraw i posiadać teleexpresową duszę.

Następny etap przygotowywania teleexpressowej informacji to praca typowo reporterska: umawianie „setek” (wypowiedzi bohaterów materiału), zamawianie tematów z ośrodków TVP, wyjazd na zdjęcia, pisanie tematów, nagrywanie off’ów, montaż. Każdy reporter odpowiada za inną tematykę. Program nie byłby taki sam gdyby nie wybitni lektorzy: Paweł Straszewski i Maciej Szklarz. To ich głosy słyszą wszyscy widzowie.

Obecnie gospodarzami „Teleexpressu” są: Maciej Orłoś (od 1991 roku), Beata Chmielowska-Olech (od 1998 roku) i Danuta Dobrzyńska (od 2011 roku). Warto wspomnieć, że pierwszymi prezenterami byli: Wojciech Rzeszczyński i Sławomir Zieliński.

Po raz pierwszy „Teleexpress” można było zobaczyć 26. czerwca 1986 roku o godzinie 17.15. Sześć lat później zmieniono porę emisji na godzinę 17.00 i tak już zostało. Program kojarzony jest przede wszystkim z energią, optymizmem i szybkością. Przedstawiane informacje są krótkie i lapidarne. Trwają po kilkadziesiąt sekund. Na końcu programu pokazywane są śmieszne zdjęcia przysyłane przez widzów.

„Teleexpress” licytuje na aukcji WOŚP sweet focie zrobioną przez Macieja Orłosia i Marka Sierockiego. Zwycięzca będzie mógł wspólnie z Markiem Sierockim zapowiedzieć artystę w „Tele Hicie”. Zapraszamy do licytacji: TUTAJ

Cykl „Dzień z…” stara się ukazać tajniki produkcji telewizyjnych TVP. Będziecie mogli zobaczyć, jak pracują redakcje, prezenterzy, reporterzy, aktorzy oraz podejrzeć zmagania ekip Telewizji Polskiej. Wysyłajcie na profil tvp.info na Facebooku: www.facebook.com/tvp.info propozycje miejsc, które chcecie zobaczyć oraz osób, których pracę chcielibyście podejrzeć.

Dzień z Teleexpressem, youtube.com

Powrót do SPIS TREŚCI

1 komentarz:

  1. Teleexpress to program informacyjny, który zawsze lubię oglądać przy herbacie i dobrym jedzeniu. Poza tym to prawda, że jest tworzony z pasją, zaangażowaniem oraz dozą humoru, choć nie zawsze trafioną ;). Jednakże dużo w tym względzie jaki jest kształt danego programu mają do powiedzenia ludzie. Tak, atmosfera, poziom integracji, dobry lider to tylko niektóre czynniki, które na pewno mają na to wpływ. Jeszcze do tego dochodzą dziennikarze, którzy z pasją przedstawiają informacje z bieżącego dnia. Ciekawi mnie czy głównodowodzący całej operacji, która ma na celu tworzenie tych 15 minut na antenie TVP 1 przechodzi przez jakieś szkolenia menedżerskie? W sumie jeśli ma naturalnie taką charyzmę i doświadczenie to wielki ukłon w jego stronę, a jeśli nie to ciekawi mnie kim się inspiruje przy prowadzeniu dość dużego zespołu ludzi ;) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy